Zabbix се састоји од неколико главних софтверских компоненти. Њихова одговорности су наведене у наставку.
Zabbix сервер је централна компонента којој агенти извештавају о доступности и интегритету информација и статистике. Сервер је централно складиште у коме се чувају сви конфигурациони, статистички и оперативни подаци.
Све информације о конфигурацији као и подаци које је прикупио Zabbix су ускладиштене у бази података.
За лак приступ Zabbix-у са било ког места и са било које платформе, обезбеђен је веб-базирани интерфејс. Интерфејс је део Zabbix сервера, и обично (али не нужно) ради на истој физичкој машини као онај који покреће сервер.
Zabbix прокси може да прикупља перформансе и подаци о доступности у име Zabbix сервера. Прокси је опцион део примене Zabbix-а; међутим, може бити веома корисно да расподели оптерећење једног Zabbix сервера.
Zabbix агенти су распоређени на мете за надгледање како би активно надгледали локалне ресурсе и апликације и пријавити прикупљене податке Zabbix серверу. Од Zabbix-а 4.4, доступне су две врсте агената: Zabbix агент (лаган, подржан на многим платформе, написане у C) и Zabbix агент 2 (изузетно флексибилан, лако проширив уз помоћ додатака, написан у Go).
Поред тога, важно је направити корак уназад и погледати укупан проток података унутар Zabbix-а. Да би се створио предмет који окупља податке прво морате креирати домаћина. Прелазак на други крај Zabbix-а спектра, прво морате имати ставку да бисте креирали окидач. Морате имати окидач за креирање акције. Дакле, ако желите да добијете упозорење да ваше CPU оптерећење је превисоко на Сервер X морате прво креирати домаћина унос за Сервер X након чега следи ставка за надгледање његовог CPU-а, затим а окидач који се активира ако је CPU превисок, након чега следи акција који вам шаље е-пошту. Иако то може изгледати као много корака, са употреба шаблона то заиста није. Међутим, због овог дизајна је могуће направити веома флексибилно подешавање.