Zabbix прокси је процес који може прикупљати податке за праћење са једног или више надгледаних уређаја и слати информације Zabbix серверу, у суштини радећи у име сервера. Сви прикупљени подаци се локално баферују и затим преносе на Zabbix сервер коме припада прокси.
Примена проксија је опциона, али може бити веома корисна за дистрибуцију оптерећења једног Zabbix сервера. Ако само проксији прикупљају податке, обрада на серверу постаје мање CPU и диск I/O гладан.
Zabbix прокси је идеално решење за централизовано надгледање удаљених локација, филијала и мрежа без локалних администратора.
Zabbix проки захтева посебну базу података.
Имајте на уму да су базе података које подржава Zabbix прокси SQLite, MySQL и PostgreSQL. Коришћење Oracle-а је на сопствени ризик и може да садржи нека ограничења као, на пример, у повратне вредности правила ниског нивоа.
Погледајте такође: Коришћење проксија у дистрибуираном окружењу
Zabbix прокси ради као демон процес. Прокси се може покренути извршавањем:
systemctl start zabbix-proxy
Ово ће радити на већини GNU/Linux система. На другим системима које ћете можда морати да покренете:
/etc/init.d/zabbix-proxy start
Слично, за заустављање/поновно покретање/гледање статуса Zabbix прокси-а, користите следеће команде:
systemctl stop zabbix-proxy systemctl restart zabbix-proxy systemctl status zabbix-proxy
Ако горе наведено не ради, морате га покренути ручно. Пронађите путању до бинарног zabbix_proxy и извршите:
zabbix_proxy
Можете користити следеће параметре командне линије са Zabbix прокси сервером:
-c --config <file> пут до конфигурационе датотеке -f --foreground покрените Zabbix проки у првом плану -R --runtime-control <option> изврши административне функције -T --test-config потврдите конфигурациону датотеку и изађите -h --help. дајте ову помоћ -V --version display version number
Примери покретања Zabbix прокси-а са параметрима командне линије:
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf zabbix_proxy --help zabbix_proxy -V
Опције контроле времена рада:
Option | Description | Target |
---|---|---|
config_cache_reload | Поново учитај кеш конфигурације. Игнорише се ако се кеш тренутно учитава.<бр>Активни Zabbix прокси ће се повезати са Zabbix сервером и захтевати конфигурационе податке.<бр>Пасивни Zabbix прокси ће захтевати конфигурационе податке од Zabbix сервера следећи пут када се сервер повеже са проксијем. | |
diaginfo[=<section>] | Прикупите дијагностичке информације у прокси евиденцији. | ** historycache** - статистика кеша историје<бр>preprocessing - статистика менаџера за претходну обраду<бр> ** locks** - листа мутекса (празна је на * BSD* системима) |
snmp_cache_reload | Поново учитај SNMP кеш, обришите SNMP својства (време мотора, покретања мотора, ид мотора, акредитиви) за све домаћине. | |
housekeeper_execute | Покрени процедуру одржавања куће. Игнорише се ако је поступак одржавања тренутно у току. | |
log_level_increase[=<target>] | Повећај ниво евиденције, утиче на све процесе ако циљ није наведен. <бр>Није подржано на * BSD* системима. | process type - Сви процеси одређеног типа (нпр. полер)<бр>Погледајте све типове прокси процеса.<бр>process type,N – Тип и број процеса (нпр. полер,3)<бр>** pid** – Идентификатор процеса (1 до 65535). За веће вредности наведите циљ као 'процес типе,Н'. |
log_level_decrease[=<target>] | Смањи ниво евиденције, утиче на све процесе ако циљ није наведен.<бр>Није подржано на * BSD* системима. | |
prof_enable[=<target>] | Омогући профилисање.<бр>Утиче на све процесе ако циљ није наведено.<бр>Омогућено профилисање пружа детаље о свим rwlocks/mutexes према називу функције. | process type – Сви процеси наведеног типа (нпр. синхронизатор историје)<бр>Погледајте све типове прокси процеса.<бр>process type,N – Тип и број процеса (нпр. синхронизатор историје,1)<бр>** pid** – Процес идентификатор (1 до 65535). За веће вредности наведите циљ као 'process type,N'.<бр>** scope** - rwlock , mutex , processing се могу користити са типом процеса и бројем (нпр. синхронизатор историје,1, обрада) или сви процеси типа (нпр. синхронизација историје, rwlock) |
prof_disable[=<target>] | Онемогући профилисање.<бр>Утиче на све процесе ако циљ није наведен. | process typeа - Сви процеси наведеног типа (нпр. синхронизатор историје)<бр>Погледајте све типове прокси процеса.<бр >process type,N – Тип и број процеса (нпр. синхронизатор историје,1)<бр>** pid** – Идентификатор процеса (1 до 65535). За веће вредности наведите циљ као 'process type,N'. |
Пример коришћења контроле времена извршавања за поновно учитавање кеш конфигурације проксија:
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R config_cache_reload
Примери коришћења контроле времена извршавања за прикупљање дијагностичких информација:
# Прикупите све доступне дијагностичке информације у прокси лог датотеци: zabbix_proxy -R diaginfo
#Прикупите статистику кеша историје у датотеци евиденције проксија: zabbix_proxy -R diaginfo=historycache
Пример коришћења контроле времена извршавања за поновно учитавање SNMP кеша:
zabbix_proxy -R snmp_cache_reload
Пример коришћења контроле времена извршавања за покретање извршавања кућне помоћнице
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R housekeeper_execute
Примери коришћења контроле времена извршавања за промену нивоа евиденције:
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R log_level_increase
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R log_level_increase=poller,2
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R log_level_increase=1234
zabbix_proxy -c /usr/local/etc/zabbix_proxy.conf -R log_level_decrease="http poller"
Zabbix прокси је дизајниран да ради као корисник који није root. Покреће се као било који некоријенски корисник под којим је покренут. Тако да можете покренути проки као било који корисник без икаквих проблема.
Ако покушате да га покренете као 'root', он ће се пребацити на хардкодованог 'zabbix' корисника, који мора бити присутан на вашем систему. Можете покренути проки као 'root' само ако у складу са тим измените параметар 'AllowRoot' у прокси конфигурационој датотеци.
Погледајте опције конфигурациона датотека за детаље о конфигурисању zabbix_proxy.
agent poller
- асинхрони процес анкетирања за пасивне провере са радничком нитиavailability manager
- процес за ажурирања доступности домаћинаconfiguration syncer
- процес за управљање кешом конфигурационих података у меморијиdata sender
- прокси подаци сендерdiscovery manager
- менаџерски процес за откривање уређајаdiscovery worker
- процес за руковање задацима откривања из менаџер открићаhistory syncer
- писац DB историјеhousekeeper
- процес за уклањање старих историјских податакаhttp agent poller
- асинхрони процес анкетирања за HTTP провере са радничком нитиhttp poller
- анкета за праћење веб-аicmp pinger
- полер за ICMP ping провереipmi manager
- IPMI полер манаџерipmi poller
- полер за IPMI провереjava poller
- полер за Java провереodbc poller
- поллер за ODBC провереpoller
- нормалан полер за пасивне провереpreprocessing manager
- менаџер задатака препроцесирања са радничким нитима за претходну обрадуpreprocessing worker
- нит за претходну обраду податакаself-monitoring
- процес за прикупљање интерне статистике сервераsnmp poller
- асинхрони процес анкетирања за SNMP проверава са радничком нити (само ставке walk[OID]
и get[OID]]
)snmp trapper
- трапер за SNMP замкеtask manager
- процес за даљинско извршавање задатака које захтевају друге компоненте (нпр. затвори проблем, потврди проблем, вредност контролне ставке сада, функционалност даљинске команде)trapper
- трапер за активне провере, замке, прокси комуникацијуunreachable poller
- полер за недоступне уређајеvmware collector
- VMware сакупљач података одговоран за прикупљање података са VMware сервиса.Прокси лог фајл се може користити за посматрање ових типова процеса. Различити типови Zabbix проки процеса могу се пратити помоћу zabbix[process,<type>,<mode>,<state>]унутрашњегставка.
Zabbix прокси ради на истој листи подржаних платформи као и Zabbix сервер.
Меморијски бафер омогућава складиштење нових података (вредности ставки, откривање мреже, аутоматска регистрација хоста) у бафер и отпремање на Zabbix сервер без приступа бази података. Меморијски бафер је уведен за проки од Zabbix-а 7.0.
У инсталацијама пре Zabbix-а 7.0, прикупљени подаци су чувани у бази података пре отпремања на Zabbix сервер. За ове инсталације ово остаје подразумевано понашање након надоградње на Zabbix 7.0.
За оптимизоване перформансе, препоручује се да конфигуришете коришћење меморијског бафера на проксију. Ово је могуће изменом вредности ProxyBufferMode са "disk" (тврдо кодирано подразумевано за постојеће инсталације) у "hybrid" (препоручено) или "memory". Такође је потребно подесити величину меморијског бафера (ProxyMemoryBufferSize параметар).
У хибридном режиму бафер је заштићен од губитка података испуштањем непослатих података у базу података ако је прокси заустављен, бафер је пун или су подаци престари. Када се све вредности испразне у базу података, прокси се враћа на коришћење меморијског бафера.
У меморијском режиму, меморијски бафер ће се користити, међутим, нема заштите од губитка података. Ако је прокси заустављен или се меморија препуни, непослати подаци ће бити испуштени.
Хибридни режим (ProxyBufferMode=hybrid) се примењује на све нове инсталације од Zabbix-а 7.0.
Додатни параметри као што је ProxyMemoryBufferSize и ProxyMemoryBufferAge дефинише величину меморијског бафера и максималну старост података у баферу, респективно.
Имајте на уму да ће са конфликтном конфигурацијом прокси одштампати грешку и неће се покренути, на пример, ако је:
Имајте на уму да проки захтева UTF-8 локализацију тако да се неке текстуалне ставке могу исправно тумачити. Већина модерних система сличних Unix-у има UTF-8 локализацију као подразумевану, међутим, постоје неки системи где ће то можда требати посебно да се подеси.